Baloty to metoda kiszenia pasz dla zwierząt. Jest bardzo popularna technika, ponieważ gwarantuje wygodny sposób skarmiania zwierząt. Wielu rolników popełnia jednak błędy w procesie owijania balotów folią do sianokiszonek czego konsekwencją może być powstała na nich pleśń. W jaki sposób owijać bele folią, tak by nie powstała wewnątrz nich pleśń oraz jaką folia do sianokiszonki sprawdzi się w naszym gospodarstwie?
Jak ustawić bele do owinięcia folią do sianokiszonki?
Bele owinięte folią do sianokiszonki należy zasadniczo składować na czystym, płaskim i twardym podłożu w celu uniknięcia ich niezamierzonego samo przemieszczania lub odkształcania. Nasi dziadkowie do owijania bel stosowali gumowe maty, w celu wyrównania podłoża. W przypadku balotów okrągłych zaleca się ich układanie na stronie czołowej, ponieważ tutaj materiał opakowania jest szczególnie wytrzymały.
Aby skutecznie zapobiec powstaniu pleśni należy pozostawiać pomiędzy poszczególnymi belami odstępy 5-10 cm. Bele odznaczające się wystarczającą stabilnością formy można składować po trzy bele jedną na drugiej.
Relatywnie miękkie bele owinięte folią do sianokiszonki powinny być składowane zawsze w górnej warstwie, ponieważ w wyniku zwiększonego nacisku mogą zostać one przygniecione, co doprowadzi do przeciążenia folii i jej pęknięcia.
Ile razy należy owinąć bele folią do sianokiszonki?
Aby owinąć szczelnie bele folią do sianokiszonki warto owijać je na tak zwaną ,,zakładkę”. Jest to inaczej, nałożenie 50% szerokości folii do sianokiszonki na belę, czego efektem jest przy dwukrotnym owinięciu, nałożenia czterech równo umieszczonych warstw folii.
Zastosowanie folii o wymiarze 750 mm, zdecydowanie przyśpieszy cały proces owinięcia beli. Owijając bele folią do sianokiszonki 750 zmniejszamy liczbę obrotu stołu z 24 na 16, stosując oczywiście podwójne owinięcia beli.
W Polsce standardem jest dwukrotne owijanie folii. A dzięki stosowaniu zakładki uzyskujemy 4 warstwy folii.
Co jest najważniejsze podczas owijania bel z paszą? Oczywiście jest to dobór odpowiedniej folii do sianokiszonki. Folia ma olbrzymi wpływ na jakość uzyskanej sianokiszonki. Umożliwia zajście koniecznych procesów fermentacyjnych i chroni paszę przed zamoknięciem, a także pleśnią.
Przerwana folia do sianokiszonki
Dobrze owinięty balot mocną folią do sianokiszonki, zapewnia zajście procesu fermentacji czego efektem jest powstanie odżywczej paszy dla bydła. Fermentacja i późniejsze magazynowanie paszy ma wpływ na jakość samej kiszonki.
Dojście tlenu do wnętrza, czyli wszelkie uszkodzenia folii powodują gnicie i pleśnienie kiszonki. Spleśniała pasza całkowicie nie nadaje się do spożycia przez zwierzęta hodowlane. Jakie są skutki podania stęchłej paszy krowom? Jeżeli pasza jest stęchła, to może obniżyć pobór energii bydła. Zepsuta kiszonka posiada znacznie mniej wartości odżywczych.
A co w przypadku gdy pasza jest spleśniała? Spleśniała kiszona posiada mykotoksyny, które występują pod przebraniem pleśni i grzyba. Mykotoksyny mogą niekorzystnie wpłynąć na produkcję i zdrowie zwierząt co może doprowadzić do ich ciężkich chorób, a nawet śmierci.
Aby w pełni chronić stado przed negatywnym działaniem mikotoksyn, warto zakupić dobrej jakości folię do sianokiszonki. Kupując dobrą folię do sianokiszonki inwestujemy w zdrowie naszego bydła.
Dobrze więc wiedzieć, jaką folię należy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jej poszukiwań.
Dobrze dobrana folia do sianokiszonki
Wiele rolników zadaje sobie pytanie, jaka folia do sianokiszonki jest najlepsza? Wybierając folię do sianokiszonki, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Najważniejszą cechą dobrej folii do sianokiszonki jest jej wytrzymałość.
Przebicie lub przetarcie folii może spowodować dostania się powietrza oraz wilgoci do wnętrza balotu, czego efektem jest pleśń.
Warto zainwestować w wielowarstwową folię do sianokiszonki. Dodatkowym walorem będzie nałożona na folię ochrona UV. Zapobiegnie działań promieni słonecznych oddziaływających na kiszonkę. Dzięki temu sianokiszonkę można wykorzystywać do karmienia bydła od jesieni do wiosny. Folia powinna być solidna, ale jednocześnie elastyczna.
Szczelnie przylegająca folia do bali odetnie dopływ powietrza i zagwarantuje, że wewnątrz balotu zajdą warunki umożliwiające zajście fermentacji. Sztywna i nierozciągliwa folia rolnicza podatna jest na uszkodzenia, może sprawiać kłopoty podczas formowania balotów. Szczelnie zawinięty i dobrze zaklejony balot odporny będzie na zmienne warunki pogodowe.
Najlepsza folia do sianokiszonki
Wytrzymałe, elastyczne siedmiowarstwowe folie do sianokiszonki dostarcza rolnikom, producent folii Silobale. Do wyboru mamy rozmiary 500 mm oraz 750 mm.
Producent zadbał, aby produkt został wykonanym z najlepszej jakości surowców, co gwarantuje wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na długotrwałą ekspozycję na słońce.
Posiada stabilizator UV, a jej grubość wynosi 25 mikronów. Owijając bele folią do sianokiszonki Silobale, owiniesz od 24 do 26 balotów.
Zadbaj o zdrowie swoich zwierząt hodowlanych i zakup dobrej jakości folię do sianokiszonki od samego producenta silobale.pl.